Nie da się ukryć, że każdy z nas powinien mieć świadomość tego, że przepisy prawne mają tendencję do stałego przeobrażania się oraz do zmian. Nie da się również ukryć, że przepisy prawne regulują niezmiernie istotne kwestie dotyczące każdego z nas.

Koniecznie trzeba mieć na uwadze również to, że wszyscy powinniśmy zdawać sobie sprawę, że jesteśmy zobowiązani do przestrzegania przepisów prawnych, które dotyczą naszej pracy. Na pewno, jeżeli jesteśmy zatrudnieni w dziale kadr, musimy liczyć się z koniecznością zaznajomienia się z przepisami prawa pracy.

Najważniejsze kwestie związane z prawem pracy reguluje uchwalony jeszcze w dwudziestym wieku Kodeks pracy. Z całą pewnością należy zwrócić uwagę na fakt, że dostęp do kodeksu pracy dla każdego z nas jest tak naprawdę darmowy. Kodeks pracy znajdziemy bowiem na rządowych stronach, na które możemy wejść całkowicie bezpiecznie i bez obaw.

Trzeba zaznaczyć, że dział kadr zajmuje się różnymi kwestiami w firmie i z usług działu kadr korzystają zarówno pracownicy jak i ich menedżerowie. Z działu kadr nierzadko korzysta również sam pracodawca.

Warto dodać, że w bardzo wielu firmach dział kadr oraz płac pełni również funkcję sekretariatu, do którego rzecz jasna przychodzą z rana wszyscy pracownicy, chociażby po to, aby podpisac listę obecności. Lista obecności jest bowiem w wielu firmach bardzo waznym dokumentem potwierdzającym to, że w danym dniu pojawiliśmy się w pracy o określonej porze.

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy dział kadr zajmuje się planowaniem budżetu. Na pewno nie da się odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Z całą bowiem pewnością trzeba stwierdzić, że dział kadr może zajmować się wspomnianym powyżej zagadnieniem.

Z całą pewnością dział kadr odpowiada za kwestie związane ze świadczeniami socjalnymi dla wszystkich pracowników. Na pewno warto pracowników działu kadr i płac wysłać na szkolenia. Przydatne będą na pewno szkolenia z prawa pracy oraz szkolenie controlling finansowy. Dzięki wyżej wspomnianym szkoleniom każdy z pracowników będzie wiedział w jaki sposób należy radzić sobie w swojej pracy.